Husitští miliardáři aneb jedno tabu českých dějin IV.

22. 05. 2018 12:26:49
Hejtman Žižka, hejtman Prokop Holý.....Položili jste si někdy otázku, kolik bylo vlastně husitských hejtmanů ? Vsadím se, že neuhodnete !

Historici Pavlica a Klanicová si otázku nejen položili, ale přinesli také odpověď. Ve své práci z r. 1994 napočítali ne méně, než 356 husitských hejtmanů. A vzhledem tomu, že neměli možnost prostudovat množství regionálních pramenů, lze tento počet odhadnout na více než 400.

Je jasné, že tak obrovské množství velitelů nemohlo příslušet jen k několika největším kališnickým uskupením, např. k táborům nebo sirotkům. A že hejtmanem se sám mohl jmenovat leckdo, kdo si najal pár zbrojnošů a vydal se hledat štěstí rozbouřenou zemí.

Ve filmu Sedm statečných se skupina vesničanů radí, kde koupit zbraně, aby ubránili vesnici. Pistolník Chris jim radí:"Nekupujte zbraně, jsou drahé. Najměte si raději pistolníky, ti jsou levní." Tato scéna osvětluje v kostce i situaci v tehdejších Čechách v letech 1419 - 1434. Zatímco dobrý meč měl cenu stáda krav, nájemný zbrojnoš byl k mání za pár grošů na den.

Není divu, že v takových podmínkách se množili podnikavci, zvláště z nejnižší rytířské vrstvy, kteří s několika najatými zbrojnoši započali svoji cestu k moci a bohatství. Od přepadení mlýna nebo tvrze, přes vydrancovaný klášter nebo městečko až k ovládnutí větších, ba i velkých měst a celých panství.

Historik František Šmahel si v knize Husitská revoluce povzdechl:"Samozřejmost, s níž většina husitských hejtmanů aplikovala artikul o chudé církvi ve svůj zištný prospěch, překrývá temným stínem pozitivní projevy revoluční sekularizace."

S přibývajícím majetkem ovšem nabývalo na významu i "politické krytí" těchto rytířů štěstěny a zde začínaly vstupovat do hry i diplomatické schopnosti, známosti nebo rodová spřízněnost.

Popis nabývání majetku stovkami jmenovaných i samozvaných kališnických hejtmanů by vydal na mnohasetstránkovou knihu. A tak na závěr krátkého seriálu o husitských revolučních zbohatlících alespoň několik jmen, která nemůžeme pominout.

Jakoubek z Vřesovic - původně mladší syn z chudé zemanské tvrze na Hodonínsku. Z chaosu prvních let války se vynořuje jako hejtman severočeské Bíliny, ze které postupně vybuduje centrum obrovské domény. Není divu, že brzy začal být brán vážně i císařem Zikmundem a jeho nejbližšími spolupracovníky. Už dlouho před bitvou u Lipan probíhala čilá jednání mezi Jakoubkem a císařskými legáty. Tajně uzavřená dohoda znamenala přínos pro obě strany - pro Zikmunda oslabení táborů a sirotků, pro Jakoubka příslib dědičného držení ovládaných severočeských panství. Zikmundova majetková zástava ve výši 8.052 kop gr. katapultovala Jakoubka do nejvyšších majetkových pater tehdejších Čech. Ještě v 17. století patřili jeho potomci k nejbohatším rodinám v království.

Bedřich ze Strážnice - další Moravan mazi českými hejtmany. Byl nejen dlouholetý táborský velitel a kněz, ale i vynikající stratég. Už před lipanskou bitvou vstoupil v tajná jednání se Zikmundem. Výsledkem bylo nejen jeho odmítnutí bojovat jen několik hodin před osudovým střetnutím /více v článku Neslavné husitské prohry - Lipany 1434/, ale i z toho vyplývající tučná odměna. Bedřichova hvězdná hodina ovšem nastala v r. 1437, kdy po dlouhých jednáních v čele táborské delegace dojednal se Zikmundem povýšení Tábora na královské město se všemi patříčnými městskými privilegii. A je příznačné, že zatímco pro Tábor vyjednal připsání okolních polností, lesů, rybníků a vsí i s poddanými v hodnotě 2.900 kop gr., sám pro sebe získal do dědičného držení město Kolín s přilehlým panstvím a 23 vesnicemi v ceně 3.000 kop gr.

Mikuláš Trčka z Lípy - pouhý výčet majetku tohoto významného táborského spojence zní téměř pohádkově - 9 hradů a tvrzí, 14 měst a městeček a 320 /slovy: třistadvacet ! / vsí. A přesto nebyl Mikuláš Trčka mezi hejtmany rytířského stavu nejbohatší. Toto čestné místo patří poslednímu z jmenovaných:

Mikuláš z Lobkowicz řečený Chudý - Fr. Šmahel ho neváhal zařadit na "černou listinu urozených dravců", jiný historik Milan Moravec vypočetl jeho majetek jen na Zikmundových zástavách na 12.400 kop gr. Věru, dlouhý a pestrý život měl tento někdejší oblíbenec Václava IV. a někdejší podporovatel Jana Husa.

Výše uvedení "mužové revoluce" mají jedno společné - všichni pocházeli z chudých zemanských rodin, začínali doslova od píky a ve svém životě museli prokázat stěží představitelnou míru odvahy, houževnatosti a diplomatického umu. Sluší se také na závěr dodat, že ani největští husitští predátoři nedosáhli výše majetku, jaký si v průběhu revolučních let jen na zástavách přivlastnili dva nejvýznamnější katoličtí magnáti panského stavu - Šternberkové / 21.000 kop gr./ a Rožmberkové /19.000 kop gr./. Ale to už je jiný příběh.

Autor: Jaroslav Konáš | úterý 22.5.2018 12:26 | karma článku: 31.58 | přečteno: 1758x

Další články blogera

Jaroslav Konáš

Vrtěti Babišem

Je to pořád dokola ! Premiér tvrdí, že prezident "rozhodne o návrhu ČSSD" ve věci jmenování ministra kultury. A protože se proti tomuto prohlášení dosud nikdo z politiků neohradil, učiňme tak my.

25.7.2019 v 12:48 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 607 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Konec ČSSD a co bude pak

Volební fiasko socialistů je smutné, ale zasloužené. Stěží dnes najdeme v české politice stranu tak intelektuálně neplodnou, jako ČSSD.

28.5.2019 v 11:33 | Karma článku: 42.03 | Přečteno: 4801 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se vyrábí prezident

Rakouský vicekancléř je povedený kujón. Chytře spojí příjemné s užitečným a při povalování na Ibize si jen tak bokem domluví šestimiliardovou injekci pro svoji předvolební kampaň.

19.5.2019 v 10:34 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 565 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Chcete byty ještě nedostupnější? Znárodněte je!

Čím to, že se do naší společenské diskuze znovu a znovu vtírají radikální autoritářské ideje. Ideje zkompromitované a historicky neúspěšné.

18.5.2019 v 11:42 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 585 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Zdeněk Bárta

Akvabelák aneb dívka do chlapeckého sboru nepatří

Tak už je to tady! Nepřijetí dívky do chlapeckého pěveckého sboru není diskriminace. Tak rozhodl německý soud. Tento rozsudek jistě uklidní pana Nožičku a ostatní bijce proti "neomarxismu" a zachránce normálního světa...

17.8.2019 v 7:18 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 451 | Diskuse

Karel Sýkora

Milan Klapetek – Zvěst Starého zákona ve světle dějin Izraele

Země izraelská označovaná také Palestina nebo Země zaslíbená, je pro židovský lid posvátná. Biblické pojetí historie klade počátek národa do časů jeho patriarchů: Abraháma, Izáka a Jákoba.

16.8.2019 v 15:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Karel Sýkora

Nejen pohanská náboženství „fungují“ na principu do ut des

Do ut des znamená latinsky, že dávám, abys dal. V římském právu je takto nazývaná forma smluv, kde jedna strana plní (poskytuje právo věcné — dare), aby druhá strana podobnou dávku poskytla.

16.8.2019 v 9:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 |

Václav Poddaný

14 letá slečna v plavkách na internetu jakožto sexsymbol budoucích let = pedofilie

Vážně je v pořádku, že internetové magazíny jako super apod poukazují na ,,krásu" malých dětí? Upřímně je toto jednání poměrně pedofilní a autor článku by měl možná vyhledat odbornou pomoc. A to píšu narovinu.

13.8.2019 v 13:54 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 1926 | Diskuse

Martin Braun

Satan je můj pán

Satane, můj pane, vzpomeň si na mně, když přijde soudný den, Satane můj pane, vezmi mně za ruku, až nastane Armageddon

13.8.2019 v 8:56 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 589 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1556

Investiční poradce, sběratel, galerista.

Najdete na iDNES.cz