Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O sběratelství obrazů a investování do nich VIII.

14. 09. 2017 13:08:46
Není falzum jako falzum. Některá falza mohou být falzy jen z poloviny nebo ze čtvrtiny. Nebo také vůbec. Nevěříte ?

Před několika lety proběhl médii skandál příslušníka známé herecké rodiny, který se z lásky k umění dopustil té nepředloženosti, že si otevřel vlastní galerii. Kdosi objevil mezi vystavenými exponáty "falzum" a média se hbitě chopila atraktivní kauzy. O co šlo ? Malíři občas zhotoví grafický list jako přílohu bibliofilie - krásně vypravené knihy v malém, většinou číslovaném nákladu. I známí výtvarníci před druhou světovou válkou si takto rádi přivydělali pár korun, a grafický list, často nesignovaný, ale nepopiratelný originál, byl do knihy vložen, případně vevázán. Již v dobách předrevolučních různí chytráci zjistili, že takový list, z knihy vyjmutý a podnikavcem dodatečně "podepsaný", má vyšší cenu, než původní nepodepsaný exemplář. A nešťastný nezkušený galerista přijal do prodeje právě takový neférově zhodnocený list. A neštěstí bylo hotovo.

Ale situace může být ještě složitější. Někdy takové falzum vznikne i s vědomím autora. Malíř Jan Zrzavý seděl kdysi po skončení slavnostní části vernisáže u stolku spolu se známým kunsthistorikem, který malířovu výstavu uváděl. Jak bylo tehdy zvykem, návštěvníci přicházeli ke stolu, a nechávali si od umělce podepsat katalog. Výjimkou byl pán, který přistoupil a předložil před Zrzavého autorovu nepodepsanou kresbu. Koupil ji před časem v antikvariátu jako dílo Zrzavého a požádal Mistra, zda by mu ji nepodepsal. Zrzavý kresbu pozorně prohlédl, potom vzal tužku a kresbu podepsal. Pán poděkoval a odešel, zato přihlížejíci kunsthistorik, jinak velký znalec Zrzavého díla, znervózněl. "Mistře, povídá, byla ta kresba opravdu Vaše ? Mně se nějak nezdála." A Mistr odpověděl klidně: "Nebyla, ale nakresleno to bylo dobře. Jako bych to dělal já sám."

Ještě úžasnější je historka, kterou mi před pár lety vyprávěl známý a vynikající malíř, říkejme mu třeba Olda. Olda studoval na konci 40. let na Akademii u prof. Jana Baucha, velkého mistra a tehdy velmi žádaného autora. Šikovný student padl profesorovi do oka a jednou pan profesor povídá: "Koukni, Oldo, přijď za mnou odpoledne do ateliéru. Měl bych pro tebe nějakou prácičku." Studentík, natěšený na malý honorář, přiběhl a pan profesor mu řekl :"Podívej, Oldo, je před Vánocema, mně choděj lidi nakupovat a já nestíhám...Já bych potřeboval, kdybys mi namaloval pár "Bauchů", žádné oleje, jenom kvaše na papíře". A předložil před Oldu své vlastní zátiší s ovocem, které mělo posloužit jako vzor. První "zkušební" exemplář prof. Bauch zkontroloval, studenta pochválil a poručil si pět zátiší s ovocem, pět kytic a pět dívčích hlaviček "s ňákou dekoračkou". Obrázky pak pan profesor osobně podepsal a dílo bylo završeno. Ještě dnes občas vídám Oldovy "Bauchy" prodávat a musím říct, že ne-li na první pohled, tak na druhý jsou pro cvičené oko celkem dobře k poznání.

A honorář ? Když pilný student dílka dokončil a předal, Jan Bauch mu povídá:" Oldo, jsem spokojen. A za odměnu můžeš v neděli přijít k nám na oběd. Maminka dělá rajskou, aspoň se jednou pořádně nadlábneš". "A šel jste ?", povídám zklamaně. " No bodejť, rozzářil se Olda, bylo pár let po válce a taková rajská s knedlíkem byla velká vzácnost." A pak suďte falzifikátory !

Autor: Jaroslav Konáš | čtvrtek 14.9.2017 13:08 | karma článku: 13.79 | přečteno: 376x

Další články blogera

Jaroslav Konáš

Mnichov 1938. Válčit nebo neválčit ?

V souvislosti Mnichovskou dohodou často hovoříme o zradě spojenců. Je mi líto, ale musím konstatovat věc nejméně od dob Richelieuových známou - smlouva je jen papír. A nebyl to Francouz ani Brit, kdo vyklízel bez boje Sudety.

30.9.2017 v 12:13 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 2715 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 2576 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Čapí hnízda, kam oko pohlédne

Znovu se nezadržitelně rozjíždí volební lochneska. Blikající světýlka, kýčovité barvy a halasné vyvolávání, slibující nemožné. Vidět nevídané a slyšet neslýchané. Volby nám vrazily do dveří.

16.9.2017 v 12:25 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 1364 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 85 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 300 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Colostrum – dar přírody pro zdravý život

Setkal se s ním již každý hned když opustil matčino lůno a přisál se k jejímu prsu. Dříve než mléko sál látku obsahující imunoglobuliny, imunitní regulátory, růstové faktory, vitaminy, minerály, stopové prvky a aminokyseliny.

18.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Karel Sýkora

Předpoklady odborně udělané exegeze

Exegeze je kritické zkoumání jakéhokoli textu, zvláště ale náboženského, jako např. Bible. Samotné slovo exegeze znamená vytažení významu daného textu. A exegeta je pak odborník na exegezi.

18.11.2017 v 7:41 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 88 |
Počet článků 39 Celková karma 26.73 Průměrná čtenost 1605

Investiční poradce, sběratel, galerista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.