Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znovuzrození a znovuzhynutí Karla Marxe

5. 08. 2017 13:20:26
V sobotu zvláštní souhrou náhod otiskly Lidové noviny na titulní straně dva články, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ve skutečnosti je však jejich spojitost hluboká a hlubinná.

První článek, "Miliony turistů okupují české byty", si láme hlavu s pronikáním internetového pronajímání bytů přes Airbnb k nám. Druhý, "Renesance Marxe po 150 letech", popisuje oživování Marxových teorií v dnešním světě. Začnu tím druhým.

Pro moji generaci občanů, narozených ve 40. a 50. letech 20. století, bylo dílo Karla Marxe převážně předmětem posměchu a odmítnutí. Žili jsme totiž ve světě jeho realizovaných idejí.

Byl to ovšem posměch fundovaný - na všech vysokých školách jsme měli povinně předměty Vědecký komunismus, Politická ekonomie nebo Marxisticko-leninská filosofie. Z těchto předmětů jsme skládali zkoušky a nebylo jiného zbytí, než se s nimi důkladně seznámit. A věřte, že mnohé jsme nezapomněli dodnes.

Není tedy divu, že většina jen trochu vzdělanějších příslušníků mé, již stárnoucí, generace hledí s opovržením na různé dnešní apologety kolektivizmu všeho druhu, různé ty vábící pseudorevoluční sirény a znovuobjevitele Ameriky ala Žižek, Piketty, Varufakis. V politice potom Sanders, Corbyn, Mogheriniová a jiní hlasatelé " zkrocení kapitálu".

Zkusím jen velmi stručně vysvětlit, v čem je čertovo kopýtko, a předem se omlouvám za nezbytné zjednodušení.

Jakýmsi svatým grálem Marxova ekonomického filozofování je teorie nadhodnoty. Dělník vytvoří svojí prací určitou hodnotu, ze které jen část je mu ponechána k uspokojení životních potřeb. Zbytek tvoří "nadhodnota", která je mu kapitalistou odebrána a tím je majitelem výrobních prostředků vykořisťován.

Marxovo řešení je ďábelsky prosté - zestátněme výrobní prostředky / továrny, obchody, hotely, zkrátka vše, kde majitel čehokoliv je zároveň zaměstnavatelem / a nadhodnota poplyne do rukou státu. Ten potom bude spravedlivě přidělovat občanům potřebné prostředky podle jejich zásluh a potřeb.

Marxovy ideály musely být nejprve uvedeny do života v Rusku a o 30 let později v Československu, v Polsku, v Maďarsku a jinde, aby se ukázala zhoubná pravda filozofova teoretizování - tím, kdo dokáže pracujícího vykořisťovat mnohem krutěji než kapitalista, je stát.

Stát, tento nejstrašnější predátor, s nímž je občanovi dáno se střetnout, se ve chvíli uchopení absolutní moci nad občany mění v parazita, jenž k dovršení všeho zlého, postrádá jakékoli lidské vlastnosti, ale především pud sebezáchovy. Postupným a stále silnějším vysáváním svého hostitele nakonec zahubí a tím končí jedna historická éra. To, co zbývá, jsou miliony zničených lidských životů a smetiště bezcenných idejí, ke kterým se náhle nikdo nehlásí.

Zatímco lidské oběti už oživit nelze, ideová veteš bývá po čase znovunalezena, oprášena, na růžovo nalakována a znovu vržena na trh idejí v naději, že se najde dost hejlů, kteří ji zaplatí a umožní jejímu protagonistovi prožít bezstarostný život na druhořadých univerzitách nebo v politických sekretariátech.

A jak s tím souvisí Airbnb ? Úzce - je totiž ukázkovým příkladem toho, jak státu a jeho stále početnější armádě úředníků, nedá spát svobodný občan. Nejen, že jste si za své peníze koupili /postavili/ byt a zaplatili státu tučné DPH. Nejen, že jste zaplatili 4% ceny nemovitosti státu jako daň z převodu. Nejen, že zaplatíte rok co rok daň z vlastnictví nemovitosti. Nejen, že platíte za koupi plynu, vody, elektřiny. Když takto mnohonásobně zdaněný vlastní majetek chcete použít pro přilepšení občasným pronájmem turistovi, stát, jinak vůči Vašim potřebám malátný a pospávající, je náhle ve střehu a čilý.

A v novinách můžeme číst:" Státu a městům unikají nemalé peníze na daních a místních poplatcích." To je drzost téměř marxistická - státu ani městům samozřejmě nic neuniká, jen větří další příležitost přihrábnout si další hromádku peněz z občanova majetku.

Šťastná demokracie, sladká svoboda ! Právě ty nám umožňují čas od času uchopit stát pod krkem a ve volbách politikům nasadit ohlávku. Jak strašně to je těžké, dokazuje i klopotný úděl iniciativy Rekonstrukce státu. Vzdát se ale nesmíme. Pamatujme na to v říjnových volbách a odmítněme marxisty všech barev a materiálů. Revolučně hulákající i elegantně salonní.

Autor: Jaroslav Konáš | sobota 5.8.2017 13:20 | karma článku: 29.94 | přečteno: 768x

Další články blogera

Jaroslav Konáš

Mnichov 1938. Válčit nebo neválčit ?

V souvislosti Mnichovskou dohodou často hovoříme o zradě spojenců. Je mi líto, ale musím konstatovat věc nejméně od dob Richelieuových známou - smlouva je jen papír. A nebyl to Francouz ani Brit, kdo vyklízel bez boje Sudety.

30.9.2017 v 12:13 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 2701 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 2550 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Čapí hnízda, kam oko pohlédne

Znovu se nezadržitelně rozjíždí volební lochneska. Blikající světýlka, kýčovité barvy a halasné vyvolávání, slibující nemožné. Vidět nevídané a slyšet neslýchané. Volby nám vrazily do dveří.

16.9.2017 v 12:25 | Karma článku: 32.67 | Přečteno: 1338 | Diskuse

Jaroslav Konáš

O sběratelství obrazů a investování do nich VIII.

Není falzum jako falzum. Některá falza mohou být falzy jen z poloviny nebo ze čtvrtiny. Nebo také vůbec. Nevěříte ?

14.9.2017 v 13:08 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 353 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Návrat

Volby 2017: Koho volit a koho nevolit?

TOP 09, případně KDU-ČSL, ODS, Piráty, možná STAN, Zelené či ČSSD. Naopak nevolit ANO, SPD, komunisty a všechny ostatní. Proč?

20.10.2017 v 14:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Pavel Kovařík

Volby nejsou povinnost, aneb zamyšlení nad předvolební agitkou

Zdá se mi to, nebo se ta předvolební agitace zvrhává v samoúčelný nátlak? Navíc ty argumenty, které nás popohánějí k volbám, jsou nekorektní manipulací na hraně emočního vydírání. Tady je 8 z nich a jejich skutečná podstata.

20.10.2017 v 12:58 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 285 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Alena Stratilová

Kroužkuj, kroužkujeme, kroužkujte pár hodin do voleb

Máslo versus svoboda. Vlastenecká pobřežní hlídka okamurovců versus vlastenectví svobodné, ve svobodné a demokratické zemi. Na kolik moc, ovlivní ceny másla volby a naši demokracii.

20.10.2017 v 12:38 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 213 |

Zdeňka Ortová

Neplivejte na ostatní voliče, protože se rozhodli jinak

Spílat volebním výsledkům je nesmysl. Je to to samé, jako bychom před volební místností číhali na ostatní voliče a plivali na ně jen kvůli tomu, že se rozhodli jinak, než smýšlíme my.

20.10.2017 v 12:18 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 25.14 Průměrná čtenost 1598

Investiční poradce, sběratel, galerista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.