Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znovuzrození a znovuzhynutí Karla Marxe

5. 08. 2017 13:20:26
V sobotu zvláštní souhrou náhod otiskly Lidové noviny na titulní straně dva články, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ve skutečnosti je však jejich spojitost hluboká a hlubinná.

První článek, "Miliony turistů okupují české byty", si láme hlavu s pronikáním internetového pronajímání bytů přes Airbnb k nám. Druhý, "Renesance Marxe po 150 letech", popisuje oživování Marxových teorií v dnešním světě. Začnu tím druhým.

Pro moji generaci občanů, narozených ve 40. a 50. letech 20. století, bylo dílo Karla Marxe převážně předmětem posměchu a odmítnutí. Žili jsme totiž ve světě jeho realizovaných idejí.

Byl to ovšem posměch fundovaný - na všech vysokých školách jsme měli povinně předměty Vědecký komunismus, Politická ekonomie nebo Marxisticko-leninská filosofie. Z těchto předmětů jsme skládali zkoušky a nebylo jiného zbytí, než se s nimi důkladně seznámit. A věřte, že mnohé jsme nezapomněli dodnes.

Není tedy divu, že většina jen trochu vzdělanějších příslušníků mé, již stárnoucí, generace hledí s opovržením na různé dnešní apologety kolektivizmu všeho druhu, různé ty vábící pseudorevoluční sirény a znovuobjevitele Ameriky ala Žižek, Piketty, Varufakis. V politice potom Sanders, Corbyn, Mogheriniová a jiní hlasatelé " zkrocení kapitálu".

Zkusím jen velmi stručně vysvětlit, v čem je čertovo kopýtko, a předem se omlouvám za nezbytné zjednodušení.

Jakýmsi svatým grálem Marxova ekonomického filozofování je teorie nadhodnoty. Dělník vytvoří svojí prací určitou hodnotu, ze které jen část je mu ponechána k uspokojení životních potřeb. Zbytek tvoří "nadhodnota", která je mu kapitalistou odebrána a tím je majitelem výrobních prostředků vykořisťován.

Marxovo řešení je ďábelsky prosté - zestátněme výrobní prostředky / továrny, obchody, hotely, zkrátka vše, kde majitel čehokoliv je zároveň zaměstnavatelem / a nadhodnota poplyne do rukou státu. Ten potom bude spravedlivě přidělovat občanům potřebné prostředky podle jejich zásluh a potřeb.

Marxovy ideály musely být nejprve uvedeny do života v Rusku a o 30 let později v Československu, v Polsku, v Maďarsku a jinde, aby se ukázala zhoubná pravda filozofova teoretizování - tím, kdo dokáže pracujícího vykořisťovat mnohem krutěji než kapitalista, je stát.

Stát, tento nejstrašnější predátor, s nímž je občanovi dáno se střetnout, se ve chvíli uchopení absolutní moci nad občany mění v parazita, jenž k dovršení všeho zlého, postrádá jakékoli lidské vlastnosti, ale především pud sebezáchovy. Postupným a stále silnějším vysáváním svého hostitele nakonec zahubí a tím končí jedna historická éra. To, co zbývá, jsou miliony zničených lidských životů a smetiště bezcenných idejí, ke kterým se náhle nikdo nehlásí.

Zatímco lidské oběti už oživit nelze, ideová veteš bývá po čase znovunalezena, oprášena, na růžovo nalakována a znovu vržena na trh idejí v naději, že se najde dost hejlů, kteří ji zaplatí a umožní jejímu protagonistovi prožít bezstarostný život na druhořadých univerzitách nebo v politických sekretariátech.

A jak s tím souvisí Airbnb ? Úzce - je totiž ukázkovým příkladem toho, jak státu a jeho stále početnější armádě úředníků, nedá spát svobodný občan. Nejen, že jste si za své peníze koupili /postavili/ byt a zaplatili státu tučné DPH. Nejen, že jste zaplatili 4% ceny nemovitosti státu jako daň z převodu. Nejen, že zaplatíte rok co rok daň z vlastnictví nemovitosti. Nejen, že platíte za koupi plynu, vody, elektřiny. Když takto mnohonásobně zdaněný vlastní majetek chcete použít pro přilepšení občasným pronájmem turistovi, stát, jinak vůči Vašim potřebám malátný a pospávající, je náhle ve střehu a čilý.

A v novinách můžeme číst:" Státu a městům unikají nemalé peníze na daních a místních poplatcích." To je drzost téměř marxistická - státu ani městům samozřejmě nic neuniká, jen větří další příležitost přihrábnout si další hromádku peněz z občanova majetku.

Šťastná demokracie, sladká svoboda ! Právě ty nám umožňují čas od času uchopit stát pod krkem a ve volbách politikům nasadit ohlávku. Jak strašně to je těžké, dokazuje i klopotný úděl iniciativy Rekonstrukce státu. Vzdát se ale nesmíme. Pamatujme na to v říjnových volbách a odmítněme marxisty všech barev a materiálů. Revolučně hulákající i elegantně salonní.

Autor: Jaroslav Konáš | sobota 5.8.2017 13:20 | karma článku: 29.85 | přečteno: 750x

Další články blogera

Jaroslav Konáš

Pozvěte ty utečence, pane Zaorálku !

Už dlouho je České republice i ostatním státům V4 vytýkána neochota nabidnout pobyt utečencům před válkou a násilím. Přitom existuje snadné řešení !

21.8.2017 v 11:51 | Karma článku: 40.35 | Přečteno: 1899 | Diskuse

Jaroslav Konáš

O sběratelství obrazů a investování do nich VII.

Svým zákazníkům nákup obrazů slavných a dávno mrtvých mistrů nedoporučuji, ale kdo by občas nezatoužil mít doma originál Špálovy Kytice nebo Lhotákovu městskou krajinu.

12.8.2017 v 11:49 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Ta nebezpečná nenávist

Nevím, které slovo bylo vyhlášeno Slovem roku 2016. Možná to nebyla "nenávist", ale klidně by být mohla.......

11.8.2017 v 11:14 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 637 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslava Janderová

Návrat do minulosti aneb kvalitu umění v Praze bude posuzovat komise

Z mediálního vyjádření primátorky Adriany Krnáčové ke kultuře jsem získala obdivuhodnou informaci. Poněkud mne vyděsila.

22.8.2017 v 10:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Nevinné Rusko? Nikoliv

Manipulace s dějinami je mocnou zbraní propagandy. Krádež dějin je zločin. Ve dnech okolo smutného výročí 21. srpna na sociálních sítích čítám,

22.8.2017 v 9:29 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Nápravník

Nezávislost soudců a Barnevernet řádí na Vysočině

Pan Farský řekl „Pokud pan ministr (Pelikán) říká, že spravedlnost neexistuje a je zneužívá v předvolebním boji, pak lidé musí absolutně ztratit důvěru v to, že stát funguje,”. Je to pravda a ukážu vám to na případu mých synů.

22.8.2017 v 9:28 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jaroslav Míth

Co je na kauze Čapí hnízdo podstatné? Že Babiš je kleptoman.

Podstatné je, že miliardář Babiš si za peníze určené na podporu drobného podnikání pokoutními praktikami pořídil za 50 milionů víkendovou haciendu. I když to finančně neměl zapotřebí.

22.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 290 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Co si pomyslí Alláh…..

Jakmile jde o sebemenší snahu Kurdů vedoucí k získání svých nejzákladnějších práv byť mimo území Turecka a Iránu, tak pro obě tyto muslimské země stojící proti sobě ve jména Alláha, tak jde pro ně i Alláh jde stranou

22.8.2017 v 8:47 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 249 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 24.32 Průměrná čtenost 1622

Investiční poradce, sběratel, galerista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.